Západní Karibik (2010)

 

Rakousko I Francie I USA I Kajmanské ostrovy I Honduras I Belize I Mexiko

Délka trvání: 12 dní (1.7.-12.7.2010)
Délka trasy: letadlem 16 800km, po zemi cca 2000km, po moři cca 3400km
Dopravní prostředky: letadlo, auto, airboat, loď

Počet navštívených zemí: 7
Z toho nově navštívených: 3
Celkové náklady: ?

Na začátku léta vyrážíme s Radkou za Atlantik, abychom po několika dnech strávených na Floridě brázdili vlny Karibského moře.

Letenku za poměrně solidní cenu se nám podařilo sehnat u americké pobočky Air France. Cesta z Vídně do Miami s přestupem v Paříži nás každého vyšla na 859USD, což na začátek července není vůbec špatné. Letenka je sice od Air France, ale přesuny mezi Vídní a Paříží zajišťují Austrian Airlines. Francouzská společnost operuje lety přes Atlantik, kde nasazuje některý ze svých třinácti Boeingů 747-400. Cestu z Plané do Vídně na letiště Schwechat a zpět tentokrát zajišťuje kamarád Roman. Obzvlášť za cestu "tam" mu už teď patří velký dík, protože z Vídně odlétáme již v 7,05, což znamená velmi brzké ranní vstávání.

Se zabookovanou letenkou jsme mohli objednat hlavní náplň naší cesty - okružní plavbu po západním Karibiku. Vybrali jsme si společnost Carnival cruise lines a její trasu "Western Caribbean". Tato plavba trvá sedm dní a je operována lodí Carnival Valor. Itinerář plavby vypadá následovně (vlivem počasí se samozřejmě může měnit):
1.den - odjezd z Miami v 16,00
2.den - na moři
3.den - Kajmanské ostrovy - Georgetown (7,00-16,00)
4.den - Honduras - Isla Roatan (12,00-19,00)
5.den - Belize - Belize City (8,00-17,00)
6.den - Mexiko - Isla Cozumel (8,00-17,00)
7.den - na moři
8.den - ráno příjezd do Miami

Hlavními body našeho programu bude především potápění mezi rejnoky na místě zvaném Stingray City (Kajmanské ostrovy) a také potápění na druhém největším korálovém útesu na světě (Belize). Protože máme zakoupené podvodní obaly na foťák i kameru, pokusíme se všechny naše podmořské exkurze řádně zdokumentovat. Obzvlášť natáčení pod vodou v HD kvalitě je velká výzva!
Celá plavba každého vyšla na 957 USD. V ceně je kajuta s výhledem na moře (ocean view), plná penze a všechny administrativní a přístavní poplatky.
Ani nemusím zdůrazňovat, jak jsem rád, že jsme tyto dvě největší položky (letenka+plavba) platili ještě v době, kdy byl dolar pod hranicí 19,-kč. Dohromady jsme tak ušetřili více než pět tisíc...

Před samotnou plavbou strávíme necelé tři dny na Floridě.
Proto jsme si zamluvili ubytování na Miami Beach v hotelu Tropics na Collins Avenue, kde strávíme celkem tři noci.
Na Floridě bychom rádi navštívili národní park Everglades, přes ostrovy Florida Keys bychom se rádi vypravili až na nejjižnější bod kontinentálních USA do Key West a vynechat samozřejmě nemůžeme ani návštěvu Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral.
Pro tyto účely máme zaplacené půjčení auta u společnosti Dollar. Samotná rezervace vozu proběhla přes agenturu Jedu.cz, která je lokálním zprostředkovatelem německé cestovní kaceláře Fti.de. Zajímavé je, že přes tyto cestovky vychází pronájem vozu na tři dny mnohem laciněji než přímo na webu společnosti Dollar. Půjčení nás dohromady vyšlo na 3010,-kč - jedná se o balíček Super Inclusive Plus, který zahrnuje veškeré pojištění (CDW), rozšířené povinné ručení (LIS/EP), pojištění osob a zavazadel ve voze (CPP), neomezené kilometry a také nádrž benzínu zdarma (auto lze vrátit s jakýmkoliv stavem nádrže). Na místě doplatíme pouze "road asistance" (cca 5USD na den), která zahrnuje asistenční služby v případě poruchy, zabouchnutí klíčků a pod.
Pro potřeby cestování autem si s sebou samozřejmě bereme GPS, kterou jsem nedávno zásadně zaktualizoval - Europe City Navigator jsem upgradoval na nejnovější verzi NT 2011.1, Atlas Czech rovněž na poslední verzi 2010 NT a speciálně pro naši cestu jsem do přístroje nahrál také City Navigator North Amerika 2009 NT - mapy Southern a Northern Florida. GPS lze samozřejmě půjčit přímo v autopůjčovně, ale pro mě je kromě navigace důležitý i záznam trasy, takže se v tomto ohledu raději spolehnu na svůj osvědčený přístroj.

Do žádné z karibských destinací nepotřebujeme vízum - na Kajmanských ostrovech, které patří Velké Británii a tudíž náleží k Evropské unii, dokonce nepotřebujeme ani pas. Jedinou administrativní záležitostí tak byla pouze povinná registrace v rámci bezvízového programu Spojených států amerických (Visa Waiver Program, zkráceně „VWP“), která spočívala ve vyplnění formuláře ESTA. Výsledkem tohoto úkonu je předběžný souhlas amerických úřadů z cestou do Států a především číslo tohoto souhlasu, které musíme předložit již při odletu na letišti.